0% found this document useful (0 votes)
14 views

HYE -MS -11 CHEM 2024

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
14 views

HYE -MS -11 CHEM 2024

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

Bharatiya Vidya Bhavan – Middle East

Half Yearly Examination - 2024-25


Sub: Chemistry
Marking Scheme
Class: 11 Time : 3 hr

SECTION A

1. a) 2x10x6.022x1022 1

2. 1

a)
3. d) 6, d-block 1

4. 1

b)

5. b) Molality and mole fraction 1

6. b) [Ar]3d9 1

7. a) (iv)<(ii)<(iii)<(i) 1

8. 1

c)

9. d) the mass of 1 mole of carbon 1


10. c) 1s2 2s2 2p4 1

11. a.s >p >d > f 1

12. b) or d) Boron or Aluminium 1

13. c) A is true but R is false. 1

14. b)Both A and R are true but R is not the correct explanation of 1
A.

15. d) A is false but R is true. 1

16. c)A is true but R is false. 1

SECTION B

17. No. of moles of H2SO4= 0.1 x 1=0.1 mole (½) 2

No. Of moles of NaOH= 0.1 x 1= 0.1 mole (½)

According to the equation,

1mol H2SO4 reacts with 2 moles of NaOH

0.1 mol H2SO4 requires 0.2 mole NaOH

So, NaOH is limiting reagent (½)

2 mol NaOH produces 1 mol Na2SO4

0.1 mol NaOH produces 0.05 mol Na2SO4

Mass of Na2SO4= 0.05 x 142= 7.1g (½)

18. = h/mv (½) 2

v= 100x1000/60x60 m=0.1 kg

=1000/36 (1/2)

= 6.626x 10-34x 36/0.1x 1000

= 2.38 x10-34 m (1/2)

Since wavelength is very small. Ball doesn’t show wave


characteristics. (1/2)
19. a.Largest size –Ca and Smallest size Al3+(1) 2

b.P < Si< Be<Mg <Na(1)

20. 24g Mg reacts with 32g S 2

2g Mg reacts with 2x32/24= 2.67g S (1/2)

Sulphur is limiting reagent (1/2)

32g sulphur produces 56g MgS

2g S produces 3.5g MgS (1)

21 • Compounds of lithium have significant covalent 2


character. While compounds alkali metals are
predominantly ionic.
• This second-period elements are distinct and exhibit
periodic properties that align more with the second
element of the subsequent group, indicating a diagonal
relationship.(Any 2 properties 1 mark each)

OR

(Any 2 differences ) (1 mark each)

SECTION C

22. 2HCl + CaCO3 CaCl2 + H2O + CO2 (1) 3

No. of moles of CaCO3= 0.25/100= 0.0025 mol

No. of moles of HCl required is= 0.0025x2= 0.005 mol


Volume of HCl= 0.005 mol/1 Molar = 0.005 L (1)

0.0025mol CaCO3 produces 0.0025 mol CO2

At STP, 1 mol CO2 occupies 22.7L

0.0025mol CO2 occupies 0.0025 x 22.7 = 0.05675 L

= 56.75 mL (1)

23 E=hv 3

E1= 6.626x10-34 x 3x108/400x10-9

= 4.97x10-19 J (1)

E2= 6.626x10-34 x 3x108/800x10-9

= 2.48x10-19 J (1)

Ratio E1:E2 = 4.97x10-19 : 2.48x10-19

= 2:1 (1)

24 a) Element Z: It has very high first and second ionisation 3


enthalpy(1)
b) Element X: It has lowest first ionisation enthapy.(1)
c) Element Y: It has lowest second ionisation enthalpy.(1)

25 3

a) (1/2)

= 109677 ( 1/12-1/∞)
= 109677 cm-1 (1)
= 1/ ( 1/2)
= 1/109677
= 9.12 x 10-6 cm or 9.12 x 10-8 m (1)
26 a) ClF3 acquires such a shape because two lone pairs take 3
up equatorial positions as they require more space and
greater repulsions. They are arranged in a trigonal
bipyramidal shape with 3 bonds and 2 lone pairs.(1)
b) A sigma bond is stronger than a π bond, because a sigma
bond is formed due to head-on overlapping of atomic
orbitals but π bond is a result of overlapping of the lobes
of atomic orbitals. In simpler terms, area of overlapping
is much less in case of π bonds than that of sigma bonds.
π bonds are more spread out.(1)
c) Ozone may be regarded as a resonance hybrid of the two
resonating structures. Because of resonance, both the O-
O bond lengths have partial double bond and are of
equal length.(1)

OR

a) ClF3 and PF5 (1)

b) SO2 molecule is more polar . The dipoles towards O atom is


not equal in magnitude with the lone pair of electrons present
on sulphur atom (1)

c) S (1)

27 a) rn= 0.529 x n2/Z (½) 3

rn= 0.529 x 32 /2

= 2.38 Å (½)

b) l=2, ml= -2,-1,0,1,2 (1)

c) In a set of degenerate orbitals, pairing of electrons doesn't


take place until each orbital has got one electron each. (1)

28 a) According to Fajan's Rule, Greater is the charge on the 3


cation, greater will be the covalent character in the bond.
Since, NaCl has low charge on cation(Na+) it has greater ionic
character.(1+1)

b) Since, − and NO+ have same number of electrons, they


have same bond order, ie, 3.(1)
SECTION D

29 a) Radial nodes= n-l-1= 3-2-1=0 (½) 4

Angular nodes= 2 (½)

b) i) 2p ii) 4f (½ + ½)

c) 4

d) n=4, l=0, ml=0, ms= +½ or –½ (1)

OR

d) n=3, l= 0,1,2

3s, 3p and 3d

s=1 orbital

p= 3 orbitals

d= 5 orbitals

Total= 1+3+5=9 orbitals (1)

30 a) Sp3, bent structure (½+½) 4


b) 3 Sigma bonds 2 pi bonds (½+½ )

c)In BeF2, Be atom is sp hybridised i.e. two hybrid orbitals are


directed along a straight line with a bond angle equal to 180°.
Each sp hybrid orbital overlaps with 2p to form sigma
bond .(1)

(1)

OR
C) Hybridisation -sp3d

Geometry : trigonal bipyramidal (½+½)

This is because the axial bonds experience greater repulsion


from other bonds than the equatorial bonds which makes PCl5
molecule more reactive.(1)

SECTION E

31 a) Answer any 3 5

i) Due to decrease in atomic size and increase in nuclear


charge.(1)

ii)Nitrogen is more stable due to its half-filled electronic


configuration(1)

iii) F- has larger size . (½)

Reason: no of electrons are higher than protons , the extra


electron produces repulsive force in outermost shell and
electrons move away from nucleus.(½ )

iv) In first ionisation energy, we remove electron from a neutral


atom but for second ionisation we have to remove electron from
a positive atom, where electron are more tightly bounded due
to increased attraction force. (1)

b) Atomic number –19 (½)

Block – s (½)

Group –1 (½)

Period – 4 (½ )

OR
(b) The second electron gain enthalpy of oxygen would be
positive. (½)
This is because after the addition of one electron, it becomes
negatively charged. (½)
The second electron is added to negatively charged ion and is
opposed by coulombic repulsions. Therefore, energy must be
supplied to force the second electron into the anion, so second
electron gain enthalpy would be positive. (1)
32 a)Structure A is most stable.(½) 5

Reason: In (B) the lp is present at axial position so there are


three lp—bp repulsions at 90°. In(A) the lp is in an equatorial
position, and there are two lp—bp repulsions. Hence,
arrangement (A) is more stable. (1)
b) H2O(104.5∘) < NH3(107∘) < CH4(109∘) < CO2(180∘). (1)

H2O- Bent NH3- Trigonal piramidal

CH4- Tetrahedral CO2- Linear (½ x 4 = 2)

c) Ethane < Ethene < Ethyne (½)

OR

a) C1-sp³ C 2 – sp (½ x 2= 1)
b)

(1.5)

Formal Charge of carbon in carbonate ion:

Formal charge F=V−(L+½ B) F=4−(0+½


×8)

F=0 (½ mark )
c) According to valence bond theory, As a two H atoms
approach each other magnitude of new attractive force is more
than the new repulsive forces. (1)

Whereas in helium magnitude of repulsive force is greater


than new attractive force.Hence diatomic helium i.e.He₂
molecule does not exist. (1)

33 5
a)

(1 ½)

Empirical formula= Mg3Si2H3O8 (1/2)

Empirical formula mass= 3x24+2x28+3x1+8x16= 259

n= 518/259=2 (1/2)

Molecular formula= 2(Mg3Si2H3O8) =Mg6Si4H6O16 (1/2)

b)

OR

a) No. Of moles of Ca= 4/40=0.1 mol


No. Of particles in 0.1 mol Ca= 0.1x 6.022 x 1023
= 6.022 x 1022 atoms of Ca (1)
No. Of moles of Na= 6.022 x 1022/6.022x 1023= 0.1 mol
Mass of Na= 0.1 x 23=2.3g (1)
b)

(1 ½)
Empirical formula= C5NH5 (1/2)
Empirical formula mass = 12x5 +14+ 5x1= 79g
n= 237/79 = 3 (1/2)
Molecular formula = 3(C5NH5)
=C15N3H15 (1/2)

You might also like