0% found this document useful (0 votes)
68 views

Grade 9 - Mathmatics - Chapter13 - Surface Areas and Volumes

Class 9th maths ncert ch. 13 surface area and volume solutions
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
68 views

Grade 9 - Mathmatics - Chapter13 - Surface Areas and Volumes

Class 9th maths ncert ch. 13 surface area and volume solutions
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 15

Grade 09: Maths

Exam Important Questions


Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

Topic : Important Questions -


Topic : Exam
Practice SetImportant Questions
+ Solutions

89
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

1.
The surface areas of two spheres are in the ratio 1 : 4. Find the ratio of their
volumes.
[2 Marks]

Sol:
Given that surface areas of two spheres are in the ratio 1:4.

: =1:4
4 4
2 2
πr πR
3 3

r : R = 1 : 2.
(1 Mark)

Now ratio of volumes of two spheres = :


4 4
3 3
πr πR
3 3

r
3
: R = 1 : 2 = 1:8
3 3 3

(1 Mark)

90
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

2. Find the surface area of a hemisphere whose radius is 4 cm?


(2 marks)

Given:

Radius, r = 4 cm

The curved surface area = 2πr2 square units.

The total surface area = 3πr2 square units

Substitute the value of r in the formula.

(i) CSA of the hemisphere= 2 × 3.14 × 4 × 4

CSA = 3.14 × 32

CSA = 100.48 cm2

(1 Mark)

(ii) TSA of the hemisphere = 3 × 3.14 × 4 × 4


TSA = 3.14 × 48
TSA = 150.72 cm2
(1 Mark)

91
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

3.
Find the length of cloth used in making a conical pandal of height 100 m and
base radius 240 m, if the cloth is 100πm wide.
[3 marks]

Height of conical pandal (h)=100 m

Base radius (r)=240 m

∴ Slant height (l) = √r2 + h2

2 2
= √(240) + (100) = √57600 + 10000

= √67600 = 260 m

(1 mark)

N ow area of curved surf ace = πrl

2 2
= π × 240 × 260 m = 62400 π m

(1 mark)

W idth of canvas cloth = 100 π m

Area 62400 π
∴ Length of cloth = =
W idth 100 π

= 624 m

(1 mark)

4.
Find the weight of a solid cone whose base is of diameter 14 cm and vertical
height 51 cm,supposing the material of which it is made weighs 10 grams per
cubic cm. (3 marks)

Diameter of the base of solid cone=14 cm

and vertical height (h)=51 cm

(1 mark)
14
∴ Radius (r) = = 7 cm(0.5 marks)
2

1 2
V olume = πr h
3

1 22
2 3
= × × 7 × 7 × 51 cm = 2618 cm (1 mark)
3 7

3
W eight of 1 cm = 10 grams(0.5 mark)

T hen total weight = 2618 × 10 gm

26180
= kg = 26.18 kg
1000

92
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

5.
The outer diameter of a spherical shell is 12 cm and its inner diameter is 8
cm,Find the volume of metal contained in the shell. Also find its outer surface
area. [ 3 marks ]

Solution:

Outer diameter of the spherical shell = 12 cm

Hence, radius = 6 cm

Inner diameter of spherical shell = 8 cm

Hence, radius = 4 cm

Now, Volume of the outer shell = = = 905.15 cm [


4 4 22
3 3
πr × × 6 × 6 × 6
3 3 7

1 mark ]

And, Volume of the inner shell = = = 268.20 cm [


4 4 22
3 3
πr × × 4 × 4 × 4
3 3 7

1 mark ]

Volume of metal contained in the shell = (Volume of outer) – (Volume of


inner) = (905.15) -(268.20) cm = 636.95 cm
3 3

∴ Outer Surface area = 4πr = 4× = 452.57 cm


22
2 3
×6 × 6
7

[ 1 mark ]

93
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

6.
A cylindrical tub of radius 12 cm contains water to a depth of 20 cm. A
spherical iron ball is dropped into the tub and thus the level fo water is raised
by 6.75 cm.What is the radius of the ball ?
(2 marks)

Given the radius of the cylinder, r = 12 cm


It is also given that a spherical iron ball is dropped into the cylinder and the
water level is raised by 6.75 cm

Hence volume of water displaced = volume of the iron ball


Height of the raised water level, h = 6.75 m

Volume of water displaced = πr h 2

= π × 12 × 12 × 6.75 cm 3

⇒ Volume of iron ball = π × 12× 12 ×6.75 cm3 → (1)

But, volume of iron ball = ---(2)


4
3
πr
3

(1 mark)

From (1) and (2) we get

= 12 × 12 × 6.75​​
4
3
πr π ×
3

r
3
= π × 12 × 12 × 6.75 × ​ 3

r
3
​= 729

r
3
​= 3 3

r=9

Thus the radius of the iron ball is 9 cm


​(1 mark)

94
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

7.
A hemi- spherical dome of a building needs to be painted. If the
circumference of the base of the dome is 17.6 m, find the cost of painting it,
given the cost of painting is Rs. 5 per 100cm 2
.

(2 marks)

circumference of the base of dome (r)


= 17.6m
c 17.6×7
∴ Radius = = = 2.8m
2π 2×22

2
∴ Surf ace area = 2πr

22
2 2
= 2 × × (2.8) m
7

44
2 2
= × 2.8 × 2.8m = 49.28m
7

(1 mark)

Rate of painting the surface


2
= Rs. 5 per 100 cm

49.28×5×10000
∴ T otal cost =
100

= Rs. 24640

(1 mark)

95
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

8.
The dimensions of a room are (9 m × 8 m × 6.5 m).It has one door of
dimensions ( 2 m × 1.5 m) and two windows, each of dimensions
(1.5 m × 1 m ). Find the cost of whitewashing the walls at Rs25 per square

metre.
(3 Marks)

Length of room = 9 m
Breadth of room = 8 m
Height of room = 6.5 m

Total Surface Area of room = 2(lb + bh + hl) – lb [Floor is excluded]


= 2[9x8 + 8x6.5 + 6.5x9] – 9x8
= 293 sq m (1 Mark)

Area of one door = 2 x 1.5 = 3 sq m (0.5


Marks)
Area of 2 windows = 2 x 1.5 x 1 = 3 sq m
(0.5 Marks)
Area of walls to be white washed = 293 – 6 = 287 sq m
(0.5 Marks)
Cost of white washing the walls at Rs 25 per sq m = Rs 25 x 287
= Rs 7175 (0.5 Marks)

96
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

9.
Find the volume of the largest right circular cone that can be fitted in a cube
whose edge is 14 cm.
[2 marks]

Side of cube=14 cm

Radius of the largest cone that can be fitted in the cube (r)=
Side 14
= cm = 7 cm
2 2

(0.5 mark)

Height (h)=14 cm

(0.5 mark)

1 2 1 22 3
∴ V olume = πr h = × × 7 × 7 × 14 cm
3 3 7

2156
3 3
= cm = 718.67 cm
3

(1 mark)

97
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

10.
A hollow spherical shell is made of a metal of density 4.5 g per cm .If its
3

internal and external radii are 8 cm and 9 cm respectively, find the weight of
the shell. [ 2 marks ]

Solution:

Internal radius (r) = 8 cm

External radius (R) = 9 cm

Density of metal = 4.5 g per cm 3

∴ weight of the shell = density


4
3 3
π(R − r ) ×
3

=( 4.5)/1000 kg.
4
π(729– 512) ×
3

=( (217)×4.5)/1000 kg.
4
π×
3

∴ weight of the shell = 4.092 kg.


[ 2 marks ]

98
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

11.
How many cubic centimetres of iron are there in an open box whose external
dimensions are 36 cm, 25 cm and 16.5 cm, the iron being 1.5 cm thick
throughout? If 1 cubic cm of iron weighs 15 g, find the weight of the empty
box in kg.

(3 marks)
External length of open box (L) = 36 cm

Breadth (B) = 25 cm

and Height (H) = 16.5 cm

Width of iron sheet used = 1.5 cm

∴ Inner length (l) = 36 − 1.5 × 2

= 36 − 3 = 33 cm

Breadth (b) = 25 − 2 × 1.5

= 25 − 3 = 22 cm

and Height (h) = 16.5 − 1.5 = 15 cm

∴ Volume of the iron used

= Outer volume - Inner volume

(1 Mark)
= 36 × 25 × 16.5 − 33 × 22 × 15

3
= 14850 − 10890 = 3960 cm (1M ark)

3
Weight of 1 cm = 15 g

3960×15 59400
∴ Total weight = = kg
1000 1000

= 59.4 kg

(1 Mark)

99
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

12. It is required to make a closed cylindrical tank of height 1 m and base


diameter 140 cm from a metal sheet. How many square meters of the sheet
is required for the same?
22
[Assume π = ]
7

(3 Marks)
Height (h) of the cylindrical tank = 1 m
Base radius (r) of cylindrical tank
140
= ( ) cm = 70 cm = 0.7 m (1M ark)
2

Area of sheet required = Total surface area of the tank = 2πr(r + h)


22 2
⇒ [2 × × 0.7(0.7 + 1)] m
7

2
= (4.4 × 1.7)m

2
= 7.48 m (2M arks)

13.
A river 3 m deep and 40 m wide is flowing at the rate of 2 km per hour. How
much water will fall into the sea in a minute?
(3 marks)
Speed of water in a river = 2 km/hr

∴ Length of flow of water in 1 minute

2×1000 100
= = m
60 3

(0.5 Marks)
Breadth of river (b) = 40 m

and depth (h) = 3 m

100 3 3
∴ Volume of water = lbh = × 40 × 3 m = 4000 m
3

(1 Mark)
and volume in litres = 4000 × 1000 l

3
(1 m = 1000 litres)

= 4000000 litres

(1.5 Marks)

100
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

14. A storage tank is in the form of a cube. When it is full of water, the volume of
water is 15.625 m . If the present depth of water is 1.3 m, then find the
3

volume of water already used from the tank.

[NCERT]
[3 Marks]
Let the side of cube = x m
Volume of cubical tank = 15.625 m 3
[given]
3 3
⇒ x = 15.625 m
⇒ x = 2.5 m

(1 Mark)

And present depth of the water in the cubical tank = 1.3 m


∴ Height of water used = 2.5 - 1.3 = 1.2 m

Now, volume of water used = 1.2 × 2.5 × 2.5 = 7.5 m [volume of cubical
3

tank= l × b × h]
= 7.5 × 1000 = 7500L

3
[∵ 1 m = 1000 L]

Hence, the volume of water already used from the tanks is 7500 L.
(2 Marks)

101
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions
Surface Areas and Volumes
Exam Preparation on: Surface Areas and
Volumes

15. The diameter of a roller is 84 cm and its length is 120 cm. It takes 500
complete revolutions to move once over to level a playground. Find the area
of the playground in m ? 2

22
[Assume π = ]
7

[2 Marks]
A roller is cylindrical shaped.
Height (h) of cylindrical roller = Length of roller = 120 cm
Radius (r) of the circular end of roller
84
= ( ) cm = 42 cm
2

(0.5 Marks)

CSA of roller
= 2πrh
= 2π × 42 × 120
2
= 31680 cm

(0.5 Marks)

Area of field
= N umber of revolutions × CSA of roller= 500 × CSA of roller
2
= (500 × 31680)cm

2
= 15840000 cm
2
= 1584 m

(1 Marks)

102
Copyright © Think and Learn Pvt. Ltd. Important Questions - Practice Set + Solutions

You might also like