100% found this document useful (1 vote)
12K views

AQA Calculation Practice Book Answers

The document contains examples of business calculations related to profit, revenue, costs, prices, market share, growth, productivity, and unit costs. It provides step-by-step workings and answers for 10 problems in each section.

Uploaded by

leung tobi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
12K views

AQA Calculation Practice Book Answers

The document contains examples of business calculations related to profit, revenue, costs, prices, market share, growth, productivity, and unit costs. It provides step-by-step workings and answers for 10 problems in each section.

Uploaded by

leung tobi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 41

AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

The Measurement of Profit

1.

Total sales revenue = 250,000 x £2.50 = £625,000


Profit = £625,000 - £125,000 = £500,000

2.

Total sales revenue = 2,300 x £1.80 = £4,140


Total costs = (2,300 x £0.20) + £2,000 = £2,460
Profit = £4,140 - £2,460 = £1,680

3.

Yearly sales = 1,400 x 12 = 16,800


Total sales revenue = 16,800 x £120 = £2,016,000
Variable cost per unit = (£120 / 5) x 2 = £48
Total costs = (16,800 x £48) + (£75,000 x 12) = £1,706,400
Profit = £2,016,000 - £1,706,400 = £309,600

4.

Variable costs = £10 / 4 = £2.50


Total variable costs = £2.50 x 150,000 = £375,000
Total revenue = £10 x 150,000 = £1,500,000
Fixed costs = £1,500,000 – (£375,000 + £250,000) = £875,000

5.

Total revenue = 910 x £7.50 = £6,825


Total variable costs = £6,825 – (£3,000 + £2,005) = £1,820
Variable cost per bunch of flowers = £1,820 / 910 = £2

6.

Total costs = (10,000 x £25) + £200,000 = £450,000


Total Revenue = £450,000 + £50,000 = £500,000
Selling price per unit = £500,000 / 10,000 = £50

7.

Variable costs = £12 / 3 = £4


Total variable costs = 25,000 x £4 = £100,000
Total revenue = 25,000 x £12 = £300,000
Fixed costs = £300,000 – (£100,000 + £80,000) = £120,000
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

8.

Profit last year:

Selling price = £1.50 x 1.90 = £2.85


Total revenue = 20,000 x £2.85 = £57,000
Total costs = (20,000 x 1.50) + £15,000 = £45,000
Profit = £57,000 - £45,000 = £12,000

Profit this year:

Total revenue = 26,000 x £2.85 = £74,100


Fixed costs = £15,000 x 1.15 = £17,250
Total costs = (26,000 x £1.50) + £17,250 = £56,250
Profit = £74,100 - £56,250 = £17,850

Percentage increase in profit = (£17,850 - £12,000) / £12,000 x 100 = 48.75%

9.

New price = £5 x 0.95 = £4.75


New demand = 50,000 x 1.08 = 54,000 units
Total revenue = 54,000 x £4.75 = £256,500
Total costs = (54,000 x £1.50) + £75,000 = £156,000
Profit = £256,500 - £156,000 = £100,500

10.

Profit between January and March

Total revenue = 8,000 x £15 = £120,000


Total costs = (8,000 x £5) + £15,000 = £55,000
Profit = £120,000 - £55,000 = £65,000

Profit between April and June

New variable cost = £5 x 0.8 = £4


New price = £15 x 0.9 = £13.50
Total revenue = 10,000 x £13.50 = £135,000
Total costs = (10,000 x £4) + £15,000 = £55,000
Profit = £135,000 - £55,000 = £80,000

Average profit = (£65,000 + £80,000) / 6 = £24,166.67


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Decision Trees

1.

(0.7 x £500,000) + (0.3 x £50,000) = £365,000 (expected value)

2.

New ‘success’ sales amount = £500,000 x 1.05 = £525,000


(0.6 x £525,000) + (0.4 x £50,000) = £335,000 (expected value)

3.

(0.8 x £220,000) + (0.2 x £90,000) = £194,000 (expected value)


£194,000 - £80,000 = £114,000 (net gain)

4.

(0.6 x £340,000) + (0.4 x £210,000) = £288,000 (expected value)

£288,000 - £180,000 = £108,000 (net gain)

5.

E-commerce

(0.7 x £120,000) + (0.3 x £40,000) = £96,000 (expected value)


£96,000 - £80,000 = £16,000 (net gain)

New branch

(0.8 x £90,000) + (0.2 x £55,000) = £83,000 (expected value)


£83,000 - £65,000 = £18,000 (net gain)

The new branch should be chosen, as it has the highest net gain
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

6.

Option 1

Low sales = £50,000 – (£50,000 / 8) = £43,750


(0.6 x £50,000) + (0.4 x £43,750) = £47,500 (expected value)
£47,500 - £20,000 = £27,500 (net gain)

Option 2

High sales = £40,000 x 1.15 = £46,000


(0.7 x £46,000) + (0.3 x £40,000) = £44,200 (expected value)
£44,200 - £18,000 = £26,200 (net gain)

Option 1 should be chosen, as it has the highest net gain

7.

Reduce Prices

(0.7 x £1,200,000) + (0.3 x £700,000) = £1,050,000 (expected value)


£1,050,000 - £400,000 = £650,000 (net gain)

Increase Promotion

(0.8 x £1,400,000) + (0.2 x £500,000) = £1,220,000 (expected value)


£1,220,000 - £600,000 = £620,000 (net gain)

Reduce prices should be chosen, as it has the highest net gain

8.

UK Park

(0.7 x £2,200,000) + (0.3 x £800,000) = £1,780,000 (expected value)


£1,780,000 - £1,500,000 = £280,000 (net gain)

South of France Park

(0.6 x £3,000,000) + (0.4 x £1,800,000) = £2,520,000 (expected value)


£2,520,000 - £2,200,000 = £320,000 (net gain)

South of France should be chosen, as it has the highest net gain


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

9.

Delivery service

(0.7 x £120,000) + (0.2 x £80,000) + (0.1 x £30,000) = £103,000 (expected value)


£103,000 - £60,000 = £43,000 (net gain)

Extend premises

(0.6 x £140,000) + (0.3 x £70,000) + (0.1 x £35,000) = £108,500 (expected value)


£108,500 - £80,000 = £28,500 (net gain)

The delivery service should be chosen, as it has the highest net gain

10.

Increasing size of sales team

(0.7 x £500,000) + (0.3 x £250,000) = £425,000 (expected value)


£425,000 - £200,000 = £225,000 (net gain)

Extend the showroom

(0.6 x £350,000) + (0.3 x £240,000) + (0.1 x £180,000) = £300,000 (expected value)


£300,000 - £80,000 = £220,000 (net gain)

Increasing the size of the sales team should be chosen, as it has the highest net gain
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Market share, size and growth

1.

Business A = (£20m/ £240m) x 100 = 8.33%


Business B = (£18m/ £150m) x 100 = 12%
Business C = (£10m/ £80m) x 100 = 12.5%

Business A has the lowest market share

2.

Market Value = £4bn

Business A = £4bn x 0.30 = £1.2bn


Business B = £4bn x 0.20= £0.8bn
Business C = £4bn x 0.25 = £1 bn
Business D = £4bn x 0.10 = £0.4bn
Business E = £4bn x 0.15 = £0.6bn

3.

Sales revenue now = 100 x £480 = £48,000

Sales revenue next year = £48,000 x 1.10 = £52,800


Sales revenue in two years = £52,800 x 1.10 = £58,080
Sales revenue in three years = £58,080 x 1.10 = £63,888

Difference in sales revenue = £63,888 - £48,000 = £15,888

4.

472,500 / 1.05 = 450,000

5.

(£575,000 / 7) x 100 = £8,214,285.71

6.
2017 = £5bn x 1.06 = £5.3bn
2018 = £5.3bn x 1.06 = £5.62bn
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

7.

Sales revenue last year = £69,525 / 1.03 = £67,500


Market size by value last year = £459,000 / 1.02 = £450,000
Market share = (£67,500 / £450,000) x 100 = 15%

8.

Market size by value

2,500 x £5 = £12,500
£12,500 / 10 = £1,250
£1,250 x 100 = £125,000

Market size by volume

2,500 / 10 = 250
250 x 100 = 25,000 units

9.

150,000 × 1.35 = 202,500


(202,500 / 25) x 100 = 810,000 units

10.

The market has grown by 15% every year between 2014 and 2016
2016 market size by value = £5.29m x 1.15 = £6.08m
Market share = (£1.52m / £6.08m) x 100 = 25%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Price and Income Elasticity of Demand

Price Elasticity of Demand

1.

Demand will change by = 10% x -0.4 = -4%


New weekly demand = 500 x 0.96 = 480 products

2.

Percentage price change = (£1.60 - £2) / 2 x 100 = -20%


Percentage change in demand = - 20% x -2 = 40%
New demand = 800 x 1.4 = 1,120 burgers

3.

Percentage change in demand = (4,000 – 5,000) / 5,000 x 100 = -20%


Percentage price increase = (£15 - £10) / £10 x 100 = 50%
Price elasticity of demand = -20% / 50% = -0.4

4.

Current weekly revenue = 600 x £1 = £600


New price = £1 x 0.8 = £0.80
Percentage change in demand = -20% x -3 = 60%
New demand = 600 x 1.6 = 960 ice creams
New revenue = 960 x £0.80 = £768
Percentage change in revenue = (£768 - £600) / £600 x 100 = 28%

5.

Current weekly profit

Total sales revenue = 400 x £50 = £20,000


Total costs = (400 x £10) + £10,000 = £14,000
Profit = £20,000 - £14,000 = £6,000

Price increase = (£60 - £50) / £50 x 100 = 20%


Percentage change in demand = 20% x -0.2 = -4%
New demand = 400 x 0.96 = 384 units

New total sales revenue = 384 x £60 = £23,040


New total costs = (384 x £10) + £10,000 = £13,840
New profit = £23,040 - £13,840 = £9,200

Difference in weekly profit = £9,200 - £6,000 = £3,200


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Income Elasticity of Demand

1.

Percentage increase in demand = (832 - 800) / 800 x 100 = 4%


Income increased by = 4% / +0.8 = 5%

2.

Percentage increase in sales = (6,400 – 5,000) / 5000 = 28%


Income elasticity of demand = 28% / 7% = +4

3.

Percentage change in demand = -0.3 x 2.3% = -0.69%


New revenue = (1 - 0.0069) x 25,000,000 x 0.99 = £24,579,225

4.

Percentage change in income between 2015 and 2016 = (105 - 100) / 100 x 5 = 5%
Percentage change in demand between 2015 and 2016 = +1.3 x 5% = 6.5%
Number of luxury handbags sold in 2016 = 1,800 x 1.065 = 1,917 bags

5.

Change in demand for bread rolls = +0.4 x -5% = -2%


New daily demand for bread rolls = 400 x 0.98 = 392 bread rolls
Change in demand for ciabattas = +2 x -5% = -10%
New daily demand for ciabattas = 100 x 0.90 = 90 ciabattas
Currently weekly revenue = (£0.24 x 400) + (£1.35 x 100) x 6 = £1,386
New weekly revenue = (£0.24 x 392) + (£1.35 x 90) x 6 = £1,293.48

Difference in weekly revenue = (£1,386 - £1,293.48) = £92.52


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Calculation of Operations Data

Labour Productivity

1.

Labour productivity = 240,000 / 150 = 1,600 units per staff member

2.

Number of employees = 125,400 / 550 = 228 employees

3.

Labour productivity last year = 45,000 / 100 = 450 units per person
Labour productivity this year = 60,000 / (100 x 1.20) = 500 units per person
Percentage difference in labour productivity = (500 – 450) / 450 x 100 = 11.11%

4.

Employees last year = 159 / 1.06 = 150 employees


Units produced last year = 19,800 / 1.10 = 18,000
Labour productivity last year = 18,000 / 150 = 120 units per employee

5.

Factory A employees = (15,000 / 100) x 20 = 3,000


Factory C employees = (15,000 / 100) x 30 = 4,500

Factory A labour productivity = 450,000 / 3,000 = 150 units per employee


Factory C labour productivity = 562,500 / 4,500 = 125 units per employee

Unit Costs

1.

Total costs of producing 60,000 units = (60,000 x £1.50) + £15,000 = £105,000


Cost per unit = £105,000 / 60,000 = £1.75 per unit
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

2.

Business A = (100,000 x £0.40) + £40,000 = £80,000


Cost per unit = £80,000 / 100,000 = £0.80 per unit

Business B = (50,000 x £1.50) + £25,000 = £100,000


Cost per unit = £100,000 / 50,000 = £2 per unit

Business C = (80,000 x £0.80) + £60,000 = £124,000


Cost per unit = £124,000 / 80,000 = £1.55 per unit

Business A has the lowest cost per unit

3.

Unit costs before cost increase = (40,000 x £0.50) + £10,000 = £30,000


Cost per unit before increase = £30,000 / 40,000 = £0.75 per unit

Unit costs after cost increase = (40,000 x £0.80) + £10,000 = £42,000


Cost per unit after increase = £42,000 / 40,000 = £1.05 per unit

Percentage difference = (£1.05 – £0.75) / £0.75 x 100 = 40%

4.

FC = £8,000 per month (£96,000 / 12)

Total cost in July = (500 x £20) + £8,000 = £18,000


Unit cost in July = £18,000 / 500 = £36 per unit

Total cost in October = (800 x £20) + £8,000 = £24,000


Unit cost in October = £24,000 / 800 = £30 per unit

5.

Total cost in the UK = (400,000 x £2) + £120,000 = £920,000


Unit cost in the UK = £920,000 / 400,000 = £2.30

Total cost in Poland = (400,000 x £1.60) + £108,000 = £748,000


Unit cost in Poland = £748,000 / 400,000 = £1.87

Difference in unit costs = £2.30 - £1.87 = £0.43

(Note: Poland variable cost calculated by £2 x 0.80 and fixed cost calculated by £120,000 x 0.90)
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Capacity and Capacity Utilisation

1.

Units per week = 50,000 x 1.08 = 54,000 units per week

2.

Capacity last year = 441,000 / 1.05 = 420,000 units per year

3.

Capacity utilisation = (17,000 / 25,000) x 100 = 68%

4.

Theatre capacity = (476 / 85) x 100 = 560 people

5.

Current output = (24,000 x 5) x 50 = 6,000,000


Capacity utilisation = (6,000,000/ 10,000,000) x 100 = 60%

6.

Total capacity between January and June = 600,000


Actual output between January and June = 35,000 + 50,000 + 45,000 + 40,000 + 55,000 + 50,000 =
275,000 units
Average capacity utilisation = (275,000 / 600,000) x 100 = 45.83%

7.

Current capacity = (42,750 / 95) x 100 = 45,000


New capacity after extension = 45,000 x 1.20 = 54,000
Increase in capacity = 54,000 – 45,000 = 9,000

8.

Current capacity = (450 / 60) x 100 = 750


Capacity per screen = 750 / 3 = 250
New capacity = 750 – 250 = 500
New capacity utilisation = (450 / 500) x 100 = 90%

9.

Based on the scenario, if the business increased capacity by 10%, then for every 110 units that the
business could produce, the business is only producing 75 units
New capacity utilisation = (75 / 110) x 100 = 68.18%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

10.

Current capacity = (237,500 / 95) x 100 = 250,000


New capacity after move = 250,000 x 1.875 = 468,750
New output = 237,500 + 100,000 = 337,500
New capacity utilisation = (337,500 / 468,750) x 100 = 72%

Inventory Control

1.

Total amount of this component used by the business during months 1-5 inclusive:

Month 1: 800 units


Month 2: 800 units
Month 3: 800 units
Month 4: 800 units
Month 5: 1,000 units

Total = 4,200 units

Number of days during the 5-month period = 30 x 5 = 150 days


Average daily usage across months 1-5 = 4,200 units/150 days = 28 units per day

2.

200 units

3.

Inventory holding in month 1 = 1,000 units


Order triggered after 40% of the inventory has been used = 1,000 x 0.4 = 400 units
Re-order level = 1,000 units – 400 units = 600 units

4.

Number of components used by the business each day in month 1 = 800 units/30 days = 26.67 units
Lead time = 400 units/26.67 units = 15 days

5.

Usual delivery = 800 units x 0.75 = 600 units extra components


Total re-order quantity in month 6 = 800 units + 600 units extra + 200 units for buffer inventory =
1,600 units
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Return on Investment

1.

Annual percentage return = (£120,000 / £300,000) x 100 = 40%

2.

Cost of investment = (£60,000 / 25) x 100 = £240,000

3.

Store 1

Investment = £205,000 x 0.45 = £92,250


Return on investment= (£65,000 / £92,250) x 100 = 70.46%

Store 2

Investment = £205,000 x 0.30 = £61,500


Return on investment = (£50,000 / £61,500) x 100 = 81.30%

Store 3

Investment = £205,000 x 0.25 = £51,250


Return on investment = (£27,000 / £51,250) x 100 = 52.68%

Store 2 had the highest return on investment

4.

Total additional revenue = (£15,000 + £18,000 + £20,000) = £53,000


Total additional costs = (£5,000 + £7,000 + £10,000) = £22,000

Total return = £53,000 - £22,000 = £31,000

Total return investment after 3 years = (£31,000 / £140,000) x 100 = 22.14%

5.

Additional revenue = (£150,000 x 1.35) - £150,000 = £52,500


Additional labour costs = (£50,000 x 1.20) - £50,000 = £10,000
Other additional costs = £20,000

Annual return = £52,500 – (£10,000 + £20,000) = £22,500


Annual percentage return on investment = (£22,500 / £100,000) x 100 = 22.5%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Analysing budgets

1.

Profit Budget = £450,000 x 1.05 = £472,500

2.

Expenditure Budget = £250,000 x 0.98 = £245,000

3.

1/5 of £25,000 = £25,000 / 5 = £5,000


Expenditure budget = £25,000 - £5,000 = £20,000

4.

Revenue budget = £25,000 x 1.15 = £28,750


2/5th of £20,000 = (£20,000 / 5) x 2 = £8,000
Expenditure budget = £20,000 + £8,000 = £28,000
Profit budget = £28,750 - £28,000 = £750

5.

Budgeted food revenue in September = £5,800 x 1.06 = £6,148


Budgeted drink revenue in September = £1,900 x 1.06 = £2,014

Stock expenditure = £1,250 x 0.98 = £1,225


Profit/ Loss budget = (£6,148 + £2,014) – (£1,225 + £1,000 + £120) = £5,817

6.

Profit variance = £730,000 - £850,000 = £120,000 adverse

7.
Profit budget = £325,000 - £210,000 = £115,000
Actual revenue = £325,000 - £50,000 = £275,000
Actual expenditure = £210,000 x 1.08 = £226,800
Actual profit = £275,000 - £226,800 = £48,200
Profit variance = £48,200 - £115,000 = £66,800 adverse

8.

Actual total profit = £24,000 + £16,000 = £40,000


Budgeted total profit = £20,000 + £18,000 = £38,000
Total profit variance = £40,000 - £38,000 = £2,000 favourable
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

9.

Actual store revenue = £22,000 x 1.05 = £23,100


Actual online revenue = (£6,000 / 5) x 4 = £4,800
Actual total revenue = £23,100 + £4,800 = £27,900

Actual wages expenditure = £8,000 + £500 = £8,500


Actual stock expenditure = £6,000 x 0.98 = £5,880
Actual other costs = £2,100
Actual total expenditure = £8,500 + £5,880 + £2,100 = £16,480

Budgeted total revenue = £22,000 + £6,000 = £28,000


Budgeted total expenditure = £8,000 + £6,000 + £2,000 = £16,000

Actual profit = £27,900 - £16,480 = £11,420


Budgeted profit = £28,000 - £16,000 = £12,000

October profit variance = £11,420 - £12,000 = £580 adverse

10.
Total actual revenue = £184,000 + £190,000 + £208,000 = £582,000
Total actual expenditure = £170,000 + £178,000 + £181,000 = £529,000
Total actual profit = £582,000 - £529,000 = £53,000

Total budgeted revenue = £175,000 + £182,000 + £205,000 = £562,000


Total budgeted expenditure = £162,000 + £171,000 + £182,000 = £515,000
Total budgeted profit = £562,000 - £515,000 = £47,000

Total profit variance = £53,000 - £47,000 = £6,000 favourable


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Cash Flow Forecasts

1.

October net cash flow = £10,000 - £4,000 = £6,000


October opening balance = £8,000
October closing balance = £8,000 + £6,000 = £14,000

2.

January February March


Cash Inflows £10,000 £12,000 £13,000
Cash Outflows £4,000 £5,000 £5,500
Net Cash Flow £6,000 £7,000 £7,500
Opening Balance £3,000 £9,000 £16,000
Closing Balance £9,000 £16,000 £23,500

3.

New net cash flow = £15,000 - £7,000 = £8,000


New closing balance = £16,000 + £8,000 = £24,000

4.

January February March


Cash Inflows £3,750 £4,500 £6,750
Cash Outflows £1,050 £1,750 £4,200
Net Cash Flow £2,700 £2,750 £2,550
Opening Balance £2,500 £5,200 £7,950
Closing Balance £5,200 £7,950 £10,500

5.

Quarter 1 Quarter 2
Cash Inflows £31,250 £42,900
Cash Outflows £66,000 £24,150
Net Cash Flow (£34,750) £18,750
Opening Balance £24,000 (£10,750)
Closing Balance (£10,750) £8,000
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

6.

Quarter 2

Cash Inflows = £7,000 x 1.60 = £11,200


Cash Outflows = £3,200 x 1.75 = £5,600
Net Cash Flow = £11,200 - £5,600 = £5,600
Closing balance = £5,600 + £5,800 = £11,400

7.

January February March


Inflows
Revenue £20,000 £25,000 £31,250
Total Inflows £20,000 £25,000 £31,250
Outflows
Marketing £4,000
Wages £6,250 £6,250 £6,250
Loan Repayments £1,050 £1,050
Additional Costs £3,000 £3,750 £4,687.50
Total Outflows £13,250 £11,050 £11,987.50
Net Cash Flow £6,750 £13,950 £19,262.50
Opening Balance £15,000 £21,750 £35,700
Closing Balance £21,750 £35,700 £54,962.50

8.

Net Cash Flow = (£250,000 / 5) x 2 = £100,000


Total Outflow = (£100,000 / 4) = £25,000
Inflows – Outflows = Net Cash Flow, so Total Cash Inflows = Net Cash Flow + Total Cash Outflows
Total Cash Inflow = £100,000 + £25,000 = £125,000

9.

Month 1 Month 2 Month 3 Month 4


Total Cash £10,000 £9,000 £12,000 £17,000
Inflow
Total Cash £3,000 £4,000 £7,000 £3,000
Outflow
Net Cash Flow £7,000 £5,000 £5,000 £14,000
Opening £0 £7,000 £12,000 £17,000
Balance
Closing Balance £7,000 £12,000 £17,000 £31,000

10.

Total cash inflows = £40,000 x 0.5 = £20,000


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Total cash outflows = £40,000 x 0.4 = £16,000


Outflows payable immediately = £16,000 x 0.6 = £9,600
Net cash flow = £20,000 - £9,600 = £10,400

Break-Even Analysis (including margin of safety, contribution per unit and total
contribution)

1.

Variable cost per unit = £2.50 / 5 = £0.50


Contribution per unit = £2.50 - £0.50 = £2.00
Total contribution = £2.00 x 20,000 units = £40,000

2.

Current total monthly contribution = (£3.00 - £1.20) x 24,000 = £43,200


New total monthly contribution = (£3.20 - £1.20) x (24,000 x 0.98) = £47,040
Difference in total monthly contribution = £47,040 - £43,200 = £3,840

3.

£50 / (£2.50 - £1.25) = 40 cupcakes

4.

Yearly fixed costs = £5,000 x 52 = £260,000


Yearly break-even = £260,000 / (£150 - £20) = 2,000 units
Yearly margin of safety = 6,000 – 2,000 = 4,000 units

5.

Current break-even = £6,000 / (£4-£0.80) = 1,875 units


Current margin of safety = 5,000 – 1,875 = 3,125 units

New fixed costs based on proposed move = £6,000 x 1.04 = £6,240


New break-even based on proposed move = £6,240 / (£4 - £0.80) = 1,950 units
New margin of safety based on proposed move = 5,000 – 1,950 = 3,050 units

Difference in margin of safety = 3,125 – 3,050 = 75 units


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

6.1

Total Variable Fixed Total


Output Revenue Costs Costs Costs
0 £0 £0 £600 £600
200 £800 £400 £600 £1,000
400 £1,600 £800 £600 £1,400
600 £2,400 £1,200 £600 £1,800
800 £3,200 £1,600 £600 £2,200
1000 £4,000 £2,000 £600 £2,600
1200 £4,800 £2,400 £600 £3,000

A break-even chart for a new business start-up


5,000
4,500
4,000
£s costs and revenue

3,500
3,000
2,500
2,000
1,500
1,000
500
0
0 200 400 600 800 1,000 1,200
Units

Total Revenue Fixed Costs Total Costs

6.2

Break-even point is 300 units

6.3

Weekly margin of safety = 1,200 units – 300 units = 900 units


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

7.1

Total variable costs at 2,500 units = £50,000 - £30,000 = £20,000


Total contribution at 2,500 units = £80,000 - £20,000 = £60,000

7.2

Total variable costs at 2,500 units = £20,000/2,500 = £8

7.3

Total profit at 3,000 units = £96,000 - £54,000 = £42,000


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

8.1

Monthly break-even situation for a Business


900,000

800,000

Total Revenue
700,000
TR2

600,000 TC2
£s costs and revenues

Total Costs
500,000

400,000

300,000

200,000

100,000

0
0 5,000 10,000 15,000 20,000 25,000
Units

Total variable costs at 10,000 units (easiest point to read from the graph) = £300,000 - £200,000 =
£100,000

Original variable cost per unit £100,000 / 10,000 = £10


New variable cost per unit = £10 x 1.50 = £15
Total costs at 25,000 units = (25,000 x £15) + £200,000 = £575,000

TC2 correct intersection with “Y” axis at £200,000


TC2 correct total cost value above 25,000 units = £575,000

Original selling price per unit £300,000 / 10,000 = £30 (easiest point to read from the graph)
Original contribution per unit = £30 - £10 = £20
New selling price to maintain contribution per unit = £35
Total revenue at 25,000 units at new selling price = 25,000 x £35 = £875,000

TR2 correct intersection with “Y” axis at £0


TR2 correct total revenue value above 25,000 units = £875,000
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

8.2

New break-even point = 10,000 units


Original break-even point = 10,000 units
Difference = 0 units

9.

Contribution per unit = £150,000 / 50,000 = £3


Variable cost per unit = £5 - £3 = £2

10.

Current break-even = £18,000 / (£1.20 – £0.80) = 45,000 units


Variable cost after change in supplier = £0.80 - £0.05 = £0.75
New break-even = £18,000 / (£1.20 - £0.75) = 40,000 units
Difference in break-even = 45,000 – 40,000 = 5,000 unit

Analysing Profitability

1.

Gross profit = £3.25m x 0.54 = £1.755m


Profit from operations = £3.25m x 0.12 = £390,000
Profit for the year = £3.25m x 0.045 = £146,250

2.

Gross profit margin = (£85,000 / £450,000) x 100 = 18.89%


Profit from operations margin = (£28,000 / £450,000) x 100 = 6.22%
Profit for year margin = (£15,400 / £450,000) x 100 = 3.42%

3.

Gross profit = £1,255,000 - £480,000 = £775,000


Gross profit margin = (£775,000 / £1,255,000) x 100 = 61.75%

Profit from operations = £775,000 - £350,000 = £425,000


Profit from operations margin = (£425,000 / £1,255,000) x 100 = 33.86%

Profit for the year = £425,000 - £85,500 = £339,500


Profit for the year margin = (£339,500 / £1,255,000) x 100 = 27.05%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

4.

Revenue = £1,255,000 x 1.15 = £1,443,250


Cost of sales = £480,000 x 1.22 = £585,600
Operating costs = £350,000 x 1.05 = £367,500
Net finance costs and tax = £85,500 x 1.08 = £92,340

Gross profit = £1,443,250 - £585,600 = £857,650


Gross profit margin = (£857,650 / £1,443,250) x 100 = 59.42%

Profit from operations = £857,650 - £367,500 = £490,150


Profit from operations margin = (£490,150 / £1,443,250) x 100 = 33.96%

Profit for the year = £490,150 - £92,340 = £397,810


Profit for the year margin = (£397,810 / £1,443,250) x 100 = 27.56%

5.

Product A Gross Profit = £140,000 x 0.45 = £63,000


Product B Gross Profit = £360,000 x 0.38 = £136,800
Product C Gross Profit = £780,500 x 0.52 = £405,860

Total Revenue = (£140,000 + £360,000 + £780,500) = £1,280,500


Total Gross Profit = (£63,000 + £136,800 + £405,860) = £605,660

Profit from operations = £605,660 - £500,000 = £105,660


Profit from operations margin = (£105,660 / £1,280,500) x 100 = 8.25%

Profit for the year = £105,660 - £72,000 = £33,660


Profit for the year margin = (£33,660 / £1,280,500) x 100 = 2.63%

6.

Gross profit = £10,600,000 x 0.45 = £4,770,000


Profit from operations = £10,600,000 x 0.25 = £2,650,000
Profit for the year = £10,600,000 x 0.05 = £530,000

7.

Sales revenue = £10,600,000 x 1.11 = £11,766,000


Gross profit = £4,770,000 x 1.05 = £5,008,500
Profit from operations = £2,650,000 x 1.04 = £2,756,000
Profit for the year = £530,000 x 0.98 = £519,400

Gross profit margin = (£5,008,500/ £11,766,000) x 100 = 42.57%


Profit from operations margin = (£2,756,000/ £11,766,000) x 100 = 23.42%
Profit for the year margin = (£519,400/ £11,766,000) x 100 = 4.41%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

8.

Product 1 sales revenue = £2,800,000 x 0.15 = £420,000


Product 1 gross profit = £420,000 x 0.45 = £189,000

Product 2 sales revenue = £2,800,000 x 0.20 = £560,000


Product 2 gross profit = £560,000 x 0.40 = £224,000

Product 3 sales revenue = £2,800,000 x 0.32 = £896,000


Product 3 gross profit = £896,000 x 0.38 = £340,480

Product 4 sales revenue = £2,800,000 x 0.33 = £924,000


Product 4 gross profit = £924,000 x 0.24 = £221,760

Total gross profit = £975,240


Gross profit margin = (£975,240 / £2,800,000) x 100 = 34.83%

Profit from operations = £975,240 - £450,000 = £525,240


Profit from operations margin = (£525,240 / £2,800,000) x 100 = 18.76%

9.

Last Year

Revenue = £450,000
Profit from operations = £450,000 x 0.12 = £54,000
Net finance costs and tax = £54,000 x 0.375 = £20,250
Profit for the year = (£54,000 - £20,250) / £450,000 x 100 = 7.5%

Two Years Ago

Revenue = £600,000
Profit from operations = £600,000 x 0.08 = £48,000
Net finance costs and tax = £48,000 x 0.375 = £18,000
Profit for the year margin = (£48,000 - £18,000) / £600,000 x 100 = 5%

10.

Sales revenue = £600,000 x 1.15 = £690,000


Profit from operations margin = (£52,400 / £690,000) x 100 = 7.59%
Net finance costs and tax = £52,400 x 0.375 = £19,650
Profit for the year margin = (£52,400 - £19,650) / £690,000 x 100 = 4.75%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Calculation of Human Resource Data

Labour Turnover and Retention Rates

1.

Labour turnover = (81/1,350) x 100 = 6%


Retention rate = (1,350 – 81) / 1,350 x 100 = 94%

2.

80 x 0.15 = 12 employees
(12 / 2) x £1,250 = £7,500

3.

5,600/16 = 350 workers


(350 – 45)/350 x 100 = 87.14%

4.

Store A = 500 x 0.12 = 60 employees. 60 x 0.10 = 6 employees


Store B = 500 x 0.16 = 80 employees. 80 x 0.025 = 2 employees
Store C = 500 x 0.18 = 90 employees. 90 x 0.10 = 9 employees
Store D = 500 x 0.12 = 60 employees. 60 x 0.05 = 3 employees
Store E = 500 x 0.24 = 120 employees. 120 x 0.075 = 9 employees
Store F had 0% labour turnover
Total number of employees who left the business last year = 29 employees

5.

Total number of employees last year = 320 x 1.15 = 368


368 x 0.25 = 92 employees

Labour productivity

1.
364,000 / 52 = 7,000 units per week
7,000/ 4,000 = 1.75

2.
Total manufacturing staff = (84/7) x 5 = 60 staff
60/2 = 30 staff per shift
30 x 15 = 450 units of output per shift

3.
Total manufacturing staff = 60 + 6 = 66 staff
Staff per shift = 66/2 = 33 staff
Total output = 450 x 1.10 = 495
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

495/33 = 15 units

4.
Current output per worker, per week = 32,000/40 = 800 units
After training = 800 x 1.2 = 960 units

5.
Total number of workers = £748,000/£22,000 = 34 workers
Daily output = 228,480/240 = 952 units
Daily labour productivity = 952/34 = 28 units

Employee costs as a percentage of turnover

1.
(£127,500/£850,000) x 100 = 15%

2.
Turnover = 245,000 x £2.50 = £612,500
£612,500 x 0.20 = £122,500

3.
Turnover = (£648,000/ 80) x 100 = £810,000
Employee costs as a percentage of turnover = (£202,500/ £810,000) x 100 = 25%

4.
Worker pay this year = £18,000 x 1.04 = £18,720
Total labour costs = £18,720 x 10 = £187,200
Turnover this year = £600,000 x 1.10 = £660,000
Employee costs as a percentage of turnover = (£187,200/£660,000) x 100 = 28.36%

5.
Labour costs last year = £250,000 x 0.20 = £50,000
Turnover based on new capacity = £250,000 x 1.15 = £287,500
Labour costs based on new capacity = £50,000 x 1.05 = £52,500
Employee costs as a percentage of turnover = (£52,500/£287,500) x 100 = 18.26%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Labour costs per unit


`
1.
£34,500/6,000 = £5.75

2.
Total number of tables per year = 335 x 25 = 8,375
£50,250/8,375 = £6

3.
8,375 x 1.20 = 10,050
£50,250/10,050 = £5

4.
Total manufacturing cost per car = £14,000/1.40 = £10,000
Labour cost per car = £10,000 x 0.15 = £1,500

5.
Total labour costs = £400,000 x 0.30 = £120,000
Total output = 50 x 1,000 = 50,000 units
Labour cost per unit = £120,000/50,000 = £2.40

Financial Ratio Analysis


Return on Capital Employed
1.

ROCE = (£4m / £20m) x 100 = 20%

2.

Operating Profit = £12m x 0.15 = £1.8 million

3.

Capital employed = £14m + £7m = £21m


Return on capital employed = (£2m / £21m) x 100 =9.52%

4.
Operating profit = £2.5m x 0.08 = £200,000
Capital employed = £1m + £250,000 = £1.25m
Return on capital employed = (£200,000/ £1.25m) x 100 = 16%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

5.

Operating profit = £5m – (£2m + £1.9m) = £1.1m


Capital employed = £0.5m + £1.8m = £2.3m
Return on capital employed = (£1.1m / £2.3m) x 100 = 47.83%

Liquidity
1.

Current Ratio = £200,000/ £160,000 = 1.25:1

2.

Current assets = £600,000


Current liabilities = £400,000
Current ratio = £600,000 / £400,000 = 1.5:1

3.

Current assets = £2m x 1.8 = £3.6m

4.

Current assets = £800,000


Current liabilities = £800,000 x 0.8 = £640,000
Current ratio = £800,000 / £640,000 = 1.25:1

5.
Current ratio before
Current assets = £350,000
Current liabilities = £200,000
Current ratio = £350,000 / £200,000 = 1.75:1

Current ratio after


Inventory = £220,000
Receivables = £50,000
Cash = £30,000
Current assets = £300,000
Current liabilities = £150,000

Current ratio = £300,000 / £150,000 = 2:1


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Gearing
1.

£300,000 / (£500,000 + £300,000) x 100 = 37.5%

2.

Gearing = (£9m / £15m) x 100 = 60%

3.

Non-current liabilities = £5m x 0.20 = £1m

4.

Current gearing
Gearing =£6.75m / (£6.75m + £8.25m) x 100 = 45%

New gearing
Non-current liabilities = £6.75m + £2m = £8.75m
Gearing = £8.75m / (£8.75m + £8.25m) x 100 = 51.47%

5.

Current gearing
Non-current liabilities = £4m x 1.9 = £7.6m
Gearing = (£7.6m / £19m) x 100 = 40%

New gearing
Additional borrowing = £8m
Gearing = (£7.6m + £8m) / (£19m + £8m) x 100 = 57.78%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Efficiency Ratios

1.
Payables days = (£10,000 / £250,000) x 365 = 14.6 days
Receivables days = (£24,000 / £800,000) x 365 = 10.95 days

2.
Inventory turnover = £140m / £50m = 2.8 times or 130.36 days (365 / 2.8)

3.
Cost of sales = £150m - £80m = £70m.
Average inventory held = £70m / 20 = £3.5m

4.
Payables days = (£4m / £22m) x 365 = 66.36 days
Receivables days = (£11m / £55m) x 365 = 73 days
Inventory turnover = £22m / £10m = 2.2 times or 165.91 days (365 / 2.2)

5.
Cost of sales = £900,000 - £400,000 = £500,000
Payables = £50,000 x 0.2 = £10,000
Receivables = £90,000 x 0.4 = £36,000

Payables days = (£10,000 / £500,000) x 365 = 7.3 days


Receivables days = (£36,000 / £900,000) x 365 = 14.6 days

Investment Appraisal
Payback
1.

After 3 years £170,000 has been returned (£50,000 + £60,000 + £60,000) leaving £30,000 to be
repaid
Year 4 net cash flow = £80,000
(£30,000 / £80,000) x 12 = 4.5 months
Payback = 3 years and 4.5 months

2.

Total net cash flows after 3 years = £220,000


That leaves £80,000 to be repaid (£300,000 - £220,000)
(£80,000 / 8) x 12 = £120,000
Net cash flows in Year 4 = £120,000
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

3.

Net Cash Flows:


Year 1 = £100,000 Year 2 = £120,000 Year 3 = £120,000 Year 4 = £140,000
After 2 years £220,000 has been repaid (£100,000 + £120,000) leaving £105,000 to be repaid
Year 3 net cash flow = £120,000
(£105,000 / £120,000) x 12 = 10.5 months
Payback = 2 years and 10.5 months

4.

Year 3 inflows = £200,000 x 1.10 = £220,000


Year 3 outflows = £80,000 x 1.10 = £88,000
Year 3 net cash flow = £220,000 - £88,000 = £132,000
(£105,000 / £132,000) x 12 = 9.54
Payback = 2 years and 9.55 months

5.

Net Cash Flows:


Year 1 = £350,000 Year 2 = £350,000 Year 3 = £500,000 Year 4 = £700,000 Year 5 = £750,000
After 3 years £1,200,000 has been returned leaving £500,000 to be repaid
(£500,000 / £700,000) x 12 = 8.57
Payback = 3 years and 8.57 months

Accounting Rate of Return (ARR)

1.

Total Return = £37,000 x 4 - £120,000 = £28,000


Average Annual Return = £28,000/4 = £7,000
ARR = (£7,000/£120,000) x 100 = 5.83%

2.

Total return = (£600,000 - £400,000) - £140,000 = £60,000


Average Annual Return = £60,000/5 = £12,000
ARR = (£12,000/£140,000) x 100 = 8.57%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

3.

Site A
Total Cost = £1,400,000 + (£100,000 x 5) = £1,900,000
Total Return = (£425,000 x 5) - £1,900,000 = £225,000
Average Annual Return = £225,000/5 = £45,000
ARR = (£45,000/£1,400,000) x 100 = 3.21%

Site B
Total Cost = £2,000,000 + (£40,000 x 5) = £2,200,000
Total Return = (£425,000 x 1.25) x 5 - £2,200,000 = £456,250
Average Annual Return = £456,250/5 = £91,250
ARR = (£91,250/£2,000,000) x 100 = 4.56%

4.

Total Cash Inflows = £120,000+£150,000+£180,000+£240,000+£260,000 = £950,000


Total Cash Outflows = £100,000 + (£220,000+£170,000+£130,000+£130,000+£120,000) = £870,000
Total Return = £950,000 - £870,000 = £80,000
Average Annual Return = £80,000/5 = £16,000
ARR = (£16,000/£100,000) x 100 = 16%

5.

Option 1
Total Return
June = £1,500
July = (£1,500 x 1.2) = £1,800
August = (£1,800 x 1.2) = £2,160
September = (£2,160 x 1.2) = £2,592
(£1,500 + £1,800 + £2,160 + £2592) - £4,000 = £4,052
Average Monthly Return = £4,052/4 = £1,013
ARR = (£1,013/£4,000) x 100 = 25.33%

Option 2
Total Return = £2,500 x 4 + (£2,500 x 0.8) - £6,000 = £6,000
Average Monthly Return = £6,000/5 = £1,200
ARR = (£1,200/£6,000) x 100 = 20%
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Net present value

1.
Year Net Cash Flows 7% Discount Factor Present Value
0 (£150,000) 1 (£150,000)
1 £175,000 0.935 £163,625
2 £220,000 0.873 £192,060
3 £280,000 0.816 £228,480
NPV = £434,165 Total £434,165

2.
Year Net Cash Flow 5 % Discount Present Value
Factor
0 (£120,000) 1 (£120,000)
1 £30,000 0.952 £28,560
2 £40,000 0.907 £36,280
3 £40,000 0.864 £34,560
4 £55,000 0.823 £45,265
5 £80,000 0.784 £62,720
NPV = £87,385 Total £87,385

3.
Machine 1
Year Net Cash Flow 5% Discount Present Value
Factor
0 (£200,000) 1 (£200,000)
1 £40,000 0.952 £38,080
2 £55,000 0.907 £49,885
3 £70,000 0.864 £60,480
4 £83,000 0.823 £68,309
5 £91,000 0.784 £71,344
NPV = £88,098 Total £88,098

Machine 2

Year Net Cash Flow 5% Discount Present Value


Factor
0 (£300,000) 1 (£300,000)
1 £90,000 0.952 £85,680
2 £94,000 0.907 £85,258
3 £106,000 0.864 £91,584
4 £120,000 0.823 £98,760
5 £125,000 0.784 £98,000
NPV = £159,282 Total £159,282

Machine B should be chosen


AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

4.

Year Cash Inflows Cash Outflows Net Cash 10% Discount Present Value
Flow Factor
0 (£450,000) (£450,000) 1 (£450,000)
1 £130,000 £6,500 £123,500 0.909 £112,261.50
2 £195,000 £9,750 £185,250 0.826 £153,016.50
3 £260,000 £13,000 £247,000 0.751 £185,497
4 £325,000 £16,250 £308,750 0.683 £210,876.25
5 £390,000 £19,500 £370,500 0.621 £230,080.50
NPV = £441,731.75 Total £441,731.75

5.

Year Cash Inflows Cash Net Cash Flow 10% Discount Present Value
Outflows Factor
0 (£100,000) (£150,000) 1 (£100,000)
1 £60,000 £12,000 £48,000 0.909 £43,632
2 £66,000 £13,200 £52,800 0.826 £43,612.80
3 £72,600 £14,520 £58,080 0.751 £43,618.08
NPV = £30,862.88 Total £30,862.88
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Network Analysis

1.

2.
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

3.

4.

Total float for activity D = 9 – 2 – 2 = 5


Total float for activity I = 12 – 4 – 4 = 4

Critical path = C, G, J
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

5.

Earliest start time for node 8 = 13

New completion time = 18

6.

Total float for activity G = 11 – 4 – 6 = 1


Critical path = B, E, J
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

7.

Critical path = C, G, M, O

8.
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Critical path = A, E, J, L, O

9.

Critical path = B, E, H, I

10.

Critical path = C, G, J, K
AQA A Level Business Calculation Practice Book - Answers

Interpreting Index Numbers

1.

Sales in April = 3,240 x 0.95 = 3,078 laptops


Sales in May = 3,240 x 1.20 = 3,888 laptops

2.

House prices in 2013 = £195,000 x 1.10 = £214,500


House prices in 2016 = £195,000 x 1.15 = £224,250
Difference in house prices = £224,250 - £214,500 = £9,750

3.

Visitors in March = 2,000 x 1.05 = 2,100


Visitors in April = 2,000 x 0.95 = 1,900
Visitors in May = 2,000 x 1.20 = 2,400
Visitors in June = 2,000 x 1.10 = 2,200
Visitors in July = 2,000 x 1.25 = 2,500

Total number of visitors over last 5 months = 11,100


Average number of visitors = 11,100 / 5 = 2,220

4.

Business A unit sales in 2015 = 125,000 x 1.20 = 150,000


Business A units sales in 2016 = 125,000 x 1.24 = 155,000
Percentage difference in unit sales = (155,000 - 150,000) / 150,000 x 100 = 3.33%

5.

Business A appears to have the more motivated workforce as labour productivity has increased and
labour turnover has fallen

You might also like