Q4 Principles of Marketing 12 - Module 5 (W2)
Q4 Principles of Marketing 12 - Module 5 (W2)
Marketing
Quarter 4 – Week 2: Module 5
Pricing
Principles of Marketing – Grade 11
Quarter 4 – Week 2: Principles of Marketing
First Edition, 2020
Republic Act 8293, section 176 states that: No copyright shall subsist in any work of
the Government of the Philippines. However, prior approval of the government agency
or office wherein the work is created shall be necessary for exploitation of such work
for profit. Such agency or office may, among other things, impose as a condition the
payment of royalties.
Borrowed materials (i.e., songs, stories, poems, pictures, photos, brand names,
trademarks, etc.) included in this module are owned by their respective copyright
holders. Every effort has been exerted to locate and seek permission to use these
materials from their respective copyright owners. The publisher and authors do not
represent nor claim ownership over them.
Printed in the Philippines by: Davao City Division Learning Resources Management
Development System (LRMDS)
Department of Education – Division of Davao City
Principles of
Marketing
Quarter 4 – Week 2: Module 5
Pricing
Introductory Message
For the facilitator:
As a facilitator, you are expected to orient the learners on how to
use this module. You also need to keep track of the learners' progress
while allowing them to manage their own learning at home.
Furthermore, you are expected to encourage and assist the learners as
they do the tasks included in the module.
iii
Let Us Learn
Welcome to the Principles of Marketing Module Week 2 on Pricing.
Let Us Try
TRUE or FALSE
Let Us Study
1
Factors to Consider When Setting Prices
a. Direct Materials
Table 1
Material Unit Cost Quantity Cost per Box
Bottle P 3.00 24 pieces P 72.00
Bottle Cap .99 24 pieces 23.76
Product Label .99 24 pieces 23.76
Distilled Water .99 500 ml per bottle of 23.76
24s
Total P 5.97 P 143.28
The total direct material cost for producing 1 bottle of a 500 ml distilled
water is P 5.97, and P 143.28 for 1 box of 24s.
2
b. Direct Labor
Table 2
Process Area Labor Cost per
Box
Bottle Blowing Rinsing, filling, capping P .33
Labeling Printing, labeling .33
Sealing Sealing, packing .33
Total P .99
c. Direct Overhead
3
Table 3
Fixed Expenses
Rent P 8,000.00
Salaries 6,000.00
Insurance 5,000.00
Advertising 4,000.00
Total Fixed Costs 23,000.00
Taking the entire costing example, therefore, the total unit cost of each
bottled water would be:
Table 3
Costs Unit Costs Cost per Box of
24s
Direct Materials P 3.00 72.00
Direct Labor .99 23.76
Direct Overhead .11 2.64
Unit Fixed Cost 2.30 55.20
Total P 9.37 153.60
However, if the company will decide to sell the bottled water at P 10.00,
then they can generate a profit of P 0.63 per bottled water. If the company
sells 10,000 bottled water at a P 10.00 unit cost, then the company would
make a profit of P 6,300.00.
4
Computation:
Table 4
Selling Price Units Produced Total Sales
P 9.37 10,000 P 93,700 No Loss/ Profit
9.00 10,000 90,000 Loss P 3,700.00
10.00 10,000 100,000 Profit P 6,300.00
In the market, consumers believe that a higher price indicates higher quality.
Products in the market have their individual price range depending on
product specifications and/or performance. Consider one pad of yellow paper
within the price range of Php 28.00 to Php 42.00.
4. Competition
Prices may vary depending on the prevalent trends and the available product
substitutes in the market. The more a particular product is in demand, the
higher price the consumer will pay. As more producers stand to make the
product, a lower product price will be offered in the market.
Customers are more likely to seek newly innovated products to uplift the
burden of just settling with products which can only partially provide for their
current needs. Thus, companies have conducted various research to compete
in introducing a new product.
New product pricing strategies are used for products in the introduction stage
of the Product Life Cycle (PLC) (Delayco, 2016)
5
General Pricing Approaches
3. Competition based pricing is a pricing strategy that draws its basis from
products in the market. A 2019 Intel Core i3 laptop here in the Philippines
would fall within the price range of P 12,000.00 to P 16,000.
Let Us Practice
Instruction: Assuming you are producing bottled kalamansi juice with a unit
cost of P 5.00 per bottle with total labor cost amounting to P 1.50 per box, total
incurred factory manufacturing overhead is P 60,000 and Fixed cost is at P
48.00.
Required:
1. If a client ordered 15,000 bottles, how much will you be selling your
product?
2. How much is the cost at break-even point?
6
3. What does these figures imply in your product price?
Costs Amount
Direct Materials
Direct Labor
Direct Overhead
Fixed Cost
Total
1. Should your prices be set in line with your long-term business goals? Yes
or no? Explain your answers
2. Why do you need to consider the customers’ willingness to pay for your
product?
3.Is it necessary to get an overview of a competitive price for your product?
Yes or no? Explain your answers
4. Is it best to offer price adjustments? Yes, or no? Explain your answers
5. Is it an advantage on your part to base your price on the value of your
product? Yes or no? Explain your answers
Let Us Remember
7
I. FILL IN THE BLANKS
Instructions: Complete the following statements. Write the word/s that would
complete the
given statement.
Let Us Assess
MULTIPLE CHOICE.
8
D. Both A and C
Let Us Enhance
Let Us Reflect
9
Reflective Question: During this pandemic situation, how will a business be
able to introduce a product price which would create an independent market
in the existing industry? Explain
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
10
11
Let Us Assess
Multiple Choice
1. B. Variable Cost
2. D. Both A and C
3. B. Both statements are true
4. D. Both statements A and B are true
5. B. Both statements are true
Let Us Practice More Let Us Remember
Costs Amount Fill in the blanks.
Direct Materials P 5.00 1. Fixed Costs
Direct Labor 1.50 2. Market
Penetration
Direct Overhead (P 60,000.00 / 15,000 bottles) 4.00 Strategy
Fixed Cost (P 48.00 / 24 bottles per box) 2.00 3. Value-based
Pricing
Total P 12.50
4. Variable Costs
Let Us Practice Let Us Try
No. Description Product Service Experience 1. True
1 Haircut P 2. False
2 Car repair P
3 Toys P 3. False
4 Furniture P
P 4. True
5 Cozy ambiance
6 Medical check-up P
5. True
7 Mail delivery P
8 Original themes and décor P
9 Mouthwatering P
presentation
10 Bicycle P
Answer Key
12
Let Us Enhance
3 points 6 points 8 points 10 points
Depth of Writing Writing Writing Writing
Reflection demonstrates demonstrates a demonstrates a demonstrates an
lack of minimal general reflection in-depth reflection
reflection on reflection on on the selected on the selected
the selected the selected topic, including a topic, including
topic, with no topic, including some supporting supporting details
details. a few details and and examples.
supporting examples.
details and
examples.
Required Writing does Writing Writing includes Writing surpasses
Components not include includes a few the required the required
the required components of components of the components of the
components the selected selected topic. selected topic.
of the topic.
selected topic.
Quality of Information Information Information clearly Information clearly
Information has little to clearly relates relates to the main relates to the main
do with the to the main topic. It provides 1- topic. It includes
main topic. topic. No 2 supporting details several supporting
details and/or and/or examples. details and/or
examples are examples.
given.
Structure & Writing Writing is Writing is clear, Writing is clear,
Organization unclear, unclear, and concise, and concise, and well
disorganized thoughts are organized with the organized with the
thoughts. not expressed use of excellent use of excellent
Make little to in a logical sentence/paragrap sentence/paragrap
no sense. manner. h structure. h structure.
Thoughts are Thoughts are
expressed in a expressed in a
logical manner. logical manner.
Grammar There are There are There are less There are no
numerous spelling or spelling or spelling or
spelling or grammar grammar errors of grammar errors of
grammar errors of writing reflection. writing reflection.
errors per writing
page of reflection
writing
reflection
References
https://www.patriotsoftware.com/blog/accounting/value-based-pricing/
13
For inquiries or feedback, please write or call:
Elpidio Quirino Ave., Poblacion District, Davao City, 8000 Davao del Sur