0% found this document useful (1 vote)
729 views

11 Plus GL Assessment Maths Answers

The document provides answers and explanations for a math test for ages 10-11. It includes 39 multiple choice questions across various math topics like money, time, measurements, fractions, percentages, and word problems. The answers are provided step-by-step showing the calculations and reasoning.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (1 vote)
729 views

11 Plus GL Assessment Maths Answers

The document provides answers and explanations for a math test for ages 10-11. It includes 39 multiple choice questions across various math topics like money, time, measurements, fractions, percentages, and word problems. The answers are provided step-by-step showing the calculations and reasoning.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS

Question Multiple- Written Calculation


choice answer
answer
1 C £0.66 59p is written as £0.59
Add prices: 0.59 + 1.65 + 2.10 = 4.34
5.00 – 4.34 = 0.66 = £0.66
2 D 56 6 chefs and one Head Chef makes 7 workers.
7 x 8 = 56
3 D Friday Count in jumps of 7 as there are 7 days in one
week.
Days 1, 8 and 15 are Mondays.
Then count each day up to 19:
Tuesday is day 16, Wednesday is day 17, Thursday
is day 18 and Friday is day 19
4 D 3.043kg Convert all measurements into the same unit to
compare them.
A = 34g B = 340g C = 304g
D = 3043g. D is the largest
5 C 2 One vertical line and one horizontal line through
the centre of the shape
6 C 11.26am 116 minutes = 1 hour and 56 minutes.
A shortcut to adding 1 hr 56 mins would be to
add 2 hours then subtract 4 minutes
7 A £20.45 Use column addition to add prices, ensuring the
decimal points are in line
8 B 4.5 Multiply the numerator by how many deserts: ¾ x
6 = 18/4 = 4½ = 4.5
9 A 31st May The green bin is emptied 3 days after the black
bin. 14 + 3 = 17.
Count in jumps of 7: 17, 24, 31.
It will be emptied on 24th, though this is not the
last collection date.
10 A 75cm2 Convert mm into cm before calculating. The
curved surface of a cylinder is a rectangular shape
when opened out, so the wrapping paper will be
rectangular.
Area = length x width
7.5cm x 10cm = 75cm2
11 C 3 1: 3 becomes ?: 24
There are 8 lots of children, so 8 adults are
required. 5 of these will be parents, so 3 staff are
needed.
12 B 6 There are 21 children on the busiest day
(Wednesday) and 15 on the quietest day
(Thursday). 21 – 15 = 6
13 A 105km 210 minutes = 3.5 hours
3.5 x 30 = 105

GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS


14 D 435 Use the first statement to compare the 5 and 15.
The answer will be 3 times smaller. 1305 ÷ 3 =
435
15 C 6 Multiples of 10 will ‘end with a zero’.
Factors of 120 ending with zero:
10 20 30 40 60 120
16 D 54 A straight line measure 180 degrees.
a = 180 – 126 = 54 degrees.
17 B 5210 80% = 4168 people
Divide by 8: 10% = 521 people
Multiply by 10: 100% = 5210 people
18 D 1 860 To round to the nearest ten thousand, look at the
000 number in the thousands column: 9 rounds up so
the 5 becomes 6 and all columns after that are
zero.
19 A 60 A circle measures 360 degrees.
degrees 360 ÷ 6 = 60 degrees
20 B 6 1.5 hours = 90 minutes.
Count in multiples of 14:
14 28 42 56 70 84 98…
He can run 6 complete laps within 90 mins
21 A 146 All four angles of a parallelogram add up to 360
degrees degrees. 34 + 34 = 68.
360 – 68 = 292 for both obtuse angles.
292 ÷ 2 = 146 degrees
22 B £280.80 Find 10% by dividing by 10: £1.95
20% = 2 x £1.95 = £3.90
£19.50 + £3.90 = £23.40 per month.
One year has 12 months
£23.40 x 12 = £280.80
23 A 33 Take off the 6-year difference, share equally, then
bring the difference back:
60 – 6 = 54
54 ÷ 2 = 27 years old (younger coach)
27 + 6 = 33 years old (older coach)
24 A 16 Find 10% by dividing by 10: 4 lollipops.
20% = 2 x 4 = 8
¼ = 40 ÷ 4 = 10
Find 5% by dividing 10% by 2:
10% + 5% = 15% = 4 + 2 = 6 lollipops.
8 + 10 + 6 = 24
40 – 24 = 16 cherry lollipops
25 C 9 Answer needs to be a number less than 10 which
is not a factor of 60.
Factors of 60: 1 2 3 4 5 6 10 12 15 20
30 60
26 B 256 3 tigers have 32 stripes: 3 x 32 = 96.
4 tigers have (32 + 8) = 4 x 40 = 160.
96 + 160 = 256 stripes

GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS


27 D x2 then Try each option systematically.
+15 Start with the number 155.
Check more than one step in the pattern.
(155 x 2) + 15 = 310 + 15 = 325
(325 x 2) + 15 = 650 + 15 = 665…
28 D 14 100% - 80% = 20% will not grow into breeding
adults.
10% of 70 = 7
20% of 70 = 2 x 7 = 14
29 C 17 Use a number line to illustrate if needed.
Asha’s age: 70 ÷ 5 = 14 years
Sadia’s age: 14 + 3 = 17 years
30 B 5 1/6 of 24 = 24 ÷ 6 = 4 (Sam)
25% = ¼ 24 ÷ 4 = 6 (Emma)
1/8 of 24 = 24 ÷ 8 = 3, so 3/8 = 9 (Jack)
4 + 6 + 9 = 19 are eaten
24 – 19 = 5 chewy sweets left
31 C 175 Calculate the length of the whole line:
200 – 100 = 100.
The arrow is pointing to approximately ¾.
¾ of 100 = 75.
Add 75 onto 100 = 175
32 C 20 If one number is twice another number, there are
three parts of equal size altogether. The larger
number has 2 parts and the smaller number has 1
part.
As a ratio, this is 2:1.
30 ÷ 3 = 10
10 children wear glasses
2 x 10 = 20 children do not wear glasses
33 B 1 Only the right-angled triangle in the centre has a
right angle: its bottom left corner.
34 D 27 Write out the sequence, starting on 3 and adding
2 each time, until 10th day:
3 5 7 9 11 13 15 17 19 21
Then add 3 each time:
24 (11th day) 27 (12th day)
35 D 1560 Remember that a number divisible by 5 will end in
0 or 5. All of these options will ÷5.
Use bus stop method to divide each one by 6. The
correct answer will not have any remainders.
1560 ÷ 6 = 260
36 C (5,5) The first number of a coordinate changes when the
counter is moved left or right (x axis) and the
second number of a coordinate changes when the
counter is moved up or down (y axis)
Moving 2 places right means the first number will
increase by 2.
3 + 2 = 5 to give (5,5).

GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS


37 C 8 Find the total number of goals scored last season
by multiplying the mean by the number of
matches: 7 x 9 = 63 goals.
Add up the goals in the table:
5+4+6+10+7+8+9+6 = 55
63 – 55 = 8 goals in the final match
38 B 18p Find 10% by dividing by 10: 1.5p
20% = 2 x 10% = 2 x 1.5p = 3p
Profit is the extra money he makes, so the price
must increase: 15p + 3p = 18p
39 C 4 Read the scores for Jack and Tom, one test at a
time. Find the difference between each pair of
scores by subtracting the smallest number from
the largest.
Test 1: 9 – 5 = 4
Test 2: 9 – 7 = 2
Test 3: 8 – 5 = 3
Test 4: 10 – 8 = 2
40 C 946 Use the first statement to compare the 400 and
2000. The answer will be 5 times larger. 189.2 x
5 = 946
41 A 1050 3.5 mins = 3.5 x 60 seconds = 210 secs
It rotates 5 times per second:
210 x 5 = 1050
42 D 8.25kg Bloom weights 5.5kg.
50% means half (÷2)
5.5 ÷ 2 = 2.75kg
5.5 + 2.75 = 8.25kg
43 C £6.50 Count in multiples of 6:
6 12 18 24 30 36 42 48 54…
She needs to buy 9 packs to have 50 cards
£1.50 x 9 = £13.50
£20 – £13.50 = £6.50 change
44 A 450g 300g raspberries serves 4 people.
To serve 1 person: 300g ÷ 4 = 75g
To serve 6 people: 75g x 6 = 450g
45 C 3:5 Create a ratio using the measurements, then
simplify:
9:15 simplifies to become 3:5
46 A 2 15% = 10% + 5% = 2+1 = 3 fluffy cases
1/5 of 20 = 20 ÷ 5 = 4 metal cases
1/10 of 20 = 20 ÷ 10 = 2 rubber cases
40% = 4 x 10% = 4 x 2 = 8 with sequins
Shiny plastic = 20 – (3+4+2+8) = 3 cases

‘Or’ means to add the options:


Fluffy or metal = 3 + 4 = 7
Rubber or shiny plastic = 2 + 3 = 5

7 – 5 = 2 more

GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS


47 C 5 Consecutive means ‘in a row’.
The largest difference between two days in a row
is between Sunday of Week 1 and Monday of
Week 2: 15 – 10 = 5 degrees
48 B 12.13pm Use a number line as needed to add the following
minutes onto 9.45am:
15 + 10 + 30 + 93
Split 93 mins into 60 (1 hour) + 33
49 D 5n + 2 The rule for the pattern is +5, giving 5n in the
expression.
The pattern starts on 7 not 5, so +2
50 D £10.70 4 seedballs would cost £1 each, but the offer
means only paying for 3 as the 4th one is free = £3
Cuttlefish slabs would cost £2.80 each, but the
offer means the 2nd one is half price so only costs
£1.40: £2.80 + £1.40 = £4.20
The tassel toy costs £3.50

£3 + £4.20 + £3.50 = £10.70

GL 11+ Maths Paper 1 Ages 10-11 ANSWERS

You might also like