0% found this document useful (0 votes)
58 views

Block Shear Example Table Solution

The document summarizes calculations to check the block shear strength of a 1/2-inch gusset plate made of A36 steel with 7/8-inch bolt holes. It is found that: 1) The nominal rupture capacity is 383 kips, exceeding the required strengths of 225 kips (LRFD) and 150 kips (ASD). 2) The tension and shear components are verified using AISC design tables to be 145 kips and 237.6 kips respectively. 3) Both the LRFD design rupture capacity of 287 kips and ASD allowable rupture capacity of 192 kips exceed the required strengths.

Uploaded by

Xiomara
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
58 views

Block Shear Example Table Solution

The document summarizes calculations to check the block shear strength of a 1/2-inch gusset plate made of A36 steel with 7/8-inch bolt holes. It is found that: 1) The nominal rupture capacity is 383 kips, exceeding the required strengths of 225 kips (LRFD) and 150 kips (ASD). 2) The tension and shear components are verified using AISC design tables to be 145 kips and 237.6 kips respectively. 3) Both the LRFD design rupture capacity of 287 kips and ASD allowable rupture capacity of 192 kips exceed the required strengths.

Uploaded by

Xiomara
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

For the ½” gusset plate shown below, do the following if the steel is A36 and the holes are

punched for
⅞” bolts:
a. Check whether the plate has sufficient strength in block shear. The required LRFD strength Pu
= 225 kips and the required ASD strength Pa = 150 kips.
b. Verify your results by using AISC Tables 9.3a, 9.3b and 9.3c.
dbolt = 7/8”
dhole = 7/8” + 1/16” = 15/16”
Based on AISC B4-3.b, pg. 16.1-20,
width of a bolt hole is 1/16” greater than
the nominal diameter of the hole.
d = dhole + 1/16” = dbolt + 1/8” = 1.0”
Plate thickness = 0.5”
Fy = 36 ksi & Fu = 58 ksi

Tension Area:

Agt = 6” x 0.5” = 3.0 in2


Ant = (6” – 1 bolt x 1”) x 0.5” = 2.5 in2

Shear Area:
Agv = 2 sides (11” x 0.5”) = 11 in2
Anv = 2 sides (11” - 3.5 bolts x 1”) (0.5) = 7.5 in2

Find Nominal Rupture Capacity:


Ubs = 1.0 (uniform tensile stress)
Rn = Fu Ant Ubs + min. (Fy Agv, Fu Anv)
Tension Component: = Fu Ant Ubs = (58 ksi) (2.5 in2) (1) = 145 kips
Shear Yielding Component: Fy Agv = (0.6 x 36 ksi) (11 in2) = 237.6 kips
Shear Rupture Component: Fu Anv = (0.6 x 58 ksi) (7.5 in2) = 261 kips
Shear yielding component controls = 237.6 kips
Then, Nominal Rupture Capacity: 145 kips + 237.6 kips = 383 kips

Rupture Capacity:

For block shear failure:  = 0.75 for LRFD


Design Rupture Capacity: Ru Rn = 0.75 x 383kips = 287 kips > Pu = 225 kips (adequate)
For block shear failure: Ω = 2.0 for ASD
Allowable Rupture Capacity: Ra = Rn / Ω = 383kips/2 = 192 kips > Pa = 150 kips (adequate)
Use AISC Table 9-3a for Block Shear-Tension Rupture Component per inch of thickness, kip/in:
Fu = 58 ksi
Bolt dia. d = 7/8”
Maximum Leh = 3”, our Leh = 6”, so we need to multiply by 2
From AISC Table 9-3a, the design tension rupture component FuAnt/t = 109 kip/in
Multiply by 2 since Leh = 6” and not 3” and multiply by 0.5” since our plate thickness is 0.5”
Design tension rupture component, FuAnt = 2 x 109 kip/in x 0.5” = 109 kip
Reduction factor for block shear, = 0.75
Nominal Tension Rupture Component, FuAnt = 109 kip/= 109 kip/= 145.3 kip as before

Use AISC Table 9-3b for Block Shear-Shear Yielding Component per inch of thickness, kip/in:
Fy = 36 ksi
Lev = 2”
n of bolts @ 3” spacing = 4 bolts
From AISC Table 9-3b, the design shear yielding component FyAgv/t = 178 kip/in
Multiply by 2 since we have two shear sides and by 0.5” since our plate thickness is 0.5”
Design shear yielding component, FyAgv = 2 x 178 kip/in x 0.5” = 178 kip
Reduction factor for block shear, = 0.75
Nominal Shear Yielding Component, FyAgv = 178 kip/= 178 kip/= 237.3 kip as before

Use AISC Table 9-3c for Block Shear-Shear Rupture Component per inch of thickness, kip/in:
Fu = 58 ksi
Lev = 2”
Bolt dia. d = 7/8”
n of bolts @ 3” spacing = 4 bolts
From AISC Table 9-3c, the design shear rupture component FuAnv/t = 196 kip/in
Multiply by 2 since we have two shear sides and by 0.5” since our plate thickness is 0.5”
Design shear rupture component, FuAnv = 2 x 196 kip/in x 0.5” = 196 kip
Reduction factor for block shear, = 0.75
Nominal Shear Rupture Component, FuAnv = 196 kip/= 196 kip/= 261.3 kip as before

You might also like