0% found this document useful (0 votes)
585 views

Nalanda Public School, Dhanwantri Nagar, ANNUAL EXAMINATION (2021-2022) Subject - Mathematics Class - Iv

This document appears to be a mathematics exam for 4th grade students. It contains 14 multiple choice and short answer questions testing concepts like measurement, time, money, data representation, word problems, and basic arithmetic. Skills assessed include choosing the correct option, filling in blanks, addition, subtraction, drawing shapes to scale, finding diameters and perimeters, completing tables and charts, and multiplication. The exam is out of a total of 80 marks.

Uploaded by

black kobra
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
585 views

Nalanda Public School, Dhanwantri Nagar, ANNUAL EXAMINATION (2021-2022) Subject - Mathematics Class - Iv

This document appears to be a mathematics exam for 4th grade students. It contains 14 multiple choice and short answer questions testing concepts like measurement, time, money, data representation, word problems, and basic arithmetic. Skills assessed include choosing the correct option, filling in blanks, addition, subtraction, drawing shapes to scale, finding diameters and perimeters, completing tables and charts, and multiplication. The exam is out of a total of 80 marks.

Uploaded by

black kobra
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

NALANDA PUBLIC SCHOOL, DHANWANTRI NAGAR,

ANNUAL EXAMINATION (2021-2022)

SUBJECT – MATHEMATICS

CLASS – IV

TIME :3 HRS M.M.80

ALL THE QUESTIONS ARE COMPULSORY


Q.1Choose the correct option . (5 x 1 = 5)

l. You can measure of which of these?

(a) line (b) line segment (c) ray (d) all of these

ll. How many diameter does a circle can have = ___

(a) 1 (b) 2 (c) 4 (d) many

lll. 45 minutes past 5 is the same as

(a)6:45 (b) 15 minutes to 6 (c) 7:15 (d) both I and ii

lV. 6 hours - 150 minutes =

(a) 2 hours (b) 210 minutes (c) 1 hour 30 minutes (d) 100 minutes

V. ______ is a part of whole.

(a) Radius (b) Diameter (c) Fraction (d) none

Q.2 Fill in the blanks. ( 5 x 1 = 5)

1) A ___________ is the straight path between two points.

2) Representation of data with pictures is known as ______.


3) Area of Rectangle is _________.

d) Perimeter of Square ________.

e) 8,16,24,32,_____.

Q. 3 Add . ( 4 x 2 = 8)

a) ₹ 325.75 + ₹ 158.25 b) ₹ 675.95 + ₹ 235.50

c) ₹ 253.75 + ₹ 182.50 d) ₹ 983.80 + ₹ 352.90

Q.4 Subtract . ( 3 x 2 = 6)

a) ₹ 757.25 - ₹ 150.50 b) ₹ 449.25 - ₹ 195.50 c) ₹ 435 .98 - ₹ 179.95

Q.5 Draw the line segments of the following lengths. (1 x 4 = 4)

a) 7 cm b) 12 cm c) 7 cm d) 3 cm

Q.6 Find the diameters of circles with the following radii. ( 2 x 3 =6)

a) 7 cm b) 5 cm c) 12cm

Q.7 Word problem.( Any 5 ) (3 x 5 = 15)

a) Gopal read 16 pages of a story book on Saturday and 14 pages of the book on
Sunday.On which day did he read more ? How much more ?

b) Find the perimeter of sqaure having side 15 cm.

c) Calculate the number of days. Include both beginning and the ending date .
From 5 march to 26 April.

d) If 8 kg of sugar costs ₹ 336, what is the cost of 1 kg sugar?

e) Parul bought a pair of shoes for Rs 145.95 and pairof socks for Rs. 36.50. How
much money did she spend?

f) A pizza is cut into 6 slices. Anu ate 2 slices. What fraction of the pizza did Anu
eat? Give the answer in the lowest terms.
Q.8 Complete the table and make a pie chart for the data. ( 4 x 1 = 4)

Favourite hobby Number Fraction

Cycling 50

Swimming 20

Dancing 10

Reading 20

Q.9 Complete the table. (4 x 1 = 4)

Ayush conducted a survey on the kind of books his friends like to read.

Kind of books Tally marks Number

Fairy tales 16

Mystery stories 20

Science fiction 9

Animal stories 13

Q.10 Find the number of hours between: ( 2 x 3 = 6)

a. 8:00 a.m and 10 a.m.

b. 7:00 a.m. and 1:00 p.m.

c. 8:00 p.m. and 11:00 p.m.

Q.11 Find the perimeter of following figure. ( 2 x 2 = 4)


15 cm 4 cm

10cm 10cm 4 cm 4 cm

15 cm 4cm

Q12 Make a bill and find the total amount spent on the ( 5 x 1 = 5)

following things.

1 kg sugar for ₹ 55.50

500 g cashew for ₹ 720.25

100 g biscuits for ₹ 65. 75

If the amount paid is ₹ 1000 , what is the the change received?

Q.13 Arrange in column and add the following. ( 2 x 3 = 6)

a) 34567 + 56234

b) 67892 + 34897

c) 23456 + 34567

Q. 14 Multiply the following amount. ( 2 x 1 = 2)

a) ₹ 432.24 x 5 b) ₹ 768.50 x 4

*******

You might also like